Tunnustused

Balti veinivõistlus 2017 (Baltic Wine Competition 2017 – For quality wines!)

Eesti veinimeistrid võtsid osa Balti veinivõistlusest 2017 (Baltic Wine Competition 2017 – For quality wines!), kus osaleda võisid nii hobiveinimeistrid kui ka ametlikud tootjad. Võistluse korraldas Läti Viinamarjakasvatajate ja Veinivalmistajate Liit koostöös EVVL-i ja Leedu Veiniliiduga. Eestist osales Järiste Veinitalu, siis veel küll hobiveinimeistrina, sordist Solaris tehtud 2016. aasta valge veiniga ja sordist Regent tehtud 2016. aasta punase veiniga, Roman Šarin Veinimäe talust, samuti hobiveinimeistrina sordist Rondo tehtud 2016. aasta punase veiniga ja ainsa tootjana Jaak Eensalu (Jaagu Annemäe talu) sordist Rondo tehtud 2015. aasta punase veiniga.

Viinamarjaveinide absoluutarvestuses ja punase veini kategoorias saavutas esikoha Järiste Veinitalu vein Regent 2016.

Võistluse eesmärgiks oli hinnata kohalikest puuviljadest, marjadest (kaasaarvatud viinamarjad) ja teistest toorainetest valmistatud veine ning edendada Balti regiooni veinivalmistajate koostööd.
Veinide hindamine toimus 15.08.2017 ja 16.08.2017 Riias asuvas Moltto veini & grilli restoranis. Veine hinnati neljas kriteeriumis: veini väljanägemine pokaalis; veini aroom; veini maitse, struktuur, tasakaal ning veini üldine mulje.

Võistlus oli huvitav just seetõttu, et hindamine toimus pimedegustatsioonil ning gruppide sees ei eristatud ametlikke tootjaid ja koduveini tootjaid. Zürii pidi hindama veine vaikuses ja neil polnud lubatud küsida küsimusi.

Zürii koosnes seitsmest liikmest, kuhu kuulusid kogenud sommeljeerid, veinivalmistajad ja veiniasjatundjad – kokku seitse kohtunikku Eestist, Lätist ja Leedust. Auhind jagati parimale viinamarjaveinile absoluutarvestuses ning ka eraldi alagruppide kaupa kolmes kategoorias – punased veinid, valged veinid ja vahuveinid. Puuvilja- ja marjaveinid võistlesid samuti absoluutarvestuses ja eraldi alakategooriates valge vein, punane vein, naturaalse käärimise teel valmistatud vahuvein, karboniseerimismeetodil valmistatud vahuvein, gaseerimata ja traditsiooniliselt valmistatud siider, karboniseermismeetodil valmistatud siider ning eksootilised veinid. Viinamarja veine oli võistlustules 28, puuvilja- ja marjaveine 75.

Regent 2016- parim viinamarjade üldkategoorias
Regent 2016- parim viinamarjade üldkategoorias