Kommenteeri

Milliseid veinimarju Järiste Veinitalus kasvatatakse?

Eestis on viinapuid kasvatatud juba üsna pikka aega. On teada, et juba rohkem kui 100 aastat tagasi kasvati mõisa triiphoonetes viinapuid. Tänapäeval on viinapuu koduaedades üpriski levinud kultuur. Järiste Veinitalus kasvab ligi 300 viinapuud ja plaanis istandikke laiendada. Kuna Eestis kasvatatavad veinisordid on maailmas vähe levinud, siis tutvustan järgnevalt peamisi Järiste Veinitalus kasvatatavaid sorte.
Solaris Järiste Veinitalu istandikus
Solaris
Saksa päritolu Solaris oli üks esimesi veinisorte, mille oma istandikku istutasime. Solaris on varavalmiv, saavutab hea suhkrusisalduse ja annab üsna aromaatse elava happega veini, mida võib võrrelda Sauvignon Blanci või Chenin Blanciga. Eestis on tehtud Solarisest väga hea kvaliteediga veine. Tasub veel mainimist, et Solarise üks vanavanematest on Riesling.

Regent
Regent püüdmas sügisest päikest Järiste Veinitalu istandikus
Regent on meie lemmiksort. Samuti Saksamaalt pärit Regent on Eesti oludes pigem hilja valmiv, kuid katmikalal saavutab igal aastal sobivad küpsusparameetrid. Regent annab veinile sügava tumeda värvi, mõnusa marjasuse ja pehmed tanniinid. Regenti üks suuri plusse on veel see, et sellest sordist tehtud vein muutub tammevaadis laagerdudes veelgi nooblimaks. Oleme võtnud suuna, et meie parimad Regentist valmistatud punaveinid saavad alati olema tammelaagerdusega. Regentist valmistatud veinid on toonud meile mitmeidki auhindu - baltikumi veinivõistluse esikoht 2017. a ja 2021. a ning Eesti Sommeljeede assotsiatsiooni poolt korraldatud konkursi parim Eesti jook 2020 hõbemärgis. Meie tegemistel tasub silma peal hoida, sest hea asi saab kiirelt otsa. Regentist saab teha ka väga meeldiva aroomiga marjast ja värsket roosat veini.

Rondo
Rondo on
Järjekordne sakslane Rondo on varajasem kui Regent. Paksu kesta ja suurte seemnetega Rondo on võrreldes Regentiga happelisem. Annab veinile samuti väga palju värvi. Kasutame Rondot lisandina Regenti veinis. Annab veinile hapet ja maitsesügavust.Hasanski sladki
Hasanski sladki Järiste Veinitalus
Venemaalt pärit Hasanski sladki on üks visa viinapuu. Võib vist öelda, et üks vastupidavamaid sorte, mida kasvatada. Heal suvel võib sort avamaal saavutada suhkru sisalduseks 21 protsenti, mis on meie põhjamaist suve arvestades väga hea tulemus. Hasanski sladki mari on õhukese koorega ja sort annab täiskobaraga pressimisel täiesti heleda mahla. Sellise veini maitses on tunda karget happesust ja õrna muskaadilikku aromaatsust. Järiste Veinitalu 2021. aasta valge vein ongi tehtud Hasanski sladkist ja Solarisest.

Unustage hetkeks Chardonnay või Cabernet Sauvignon. Eesti veini tasub proovida. Me loome midagi täiesti erilist. Meie haruldased veinisordid koos veinimeistri kustumatu kirega veinivalmistamise vastu, loovad uusi huvitavaid veine, mis viivad veinisõbra täiesti tundmatutele ja põnevatele seni avastamata radadele. Kui soovid meie veini maitsta, siis telli see mugavalt e-poest või külasta meie veinitalu ja koge kõike kohapeal. Jälgi meie tegevusi Facebookis ja Instagrammis.


Lisa kommentaar

Email again: